Schedule of Events

**Important: We have had record numbers of people and teams register AGAIN. Thank your for of all your great support! Because of this we had to move 4 events from Saturday to Friday in order to be finished by midnight each day. If you are in one of these 4 events (in red below) and purchased tickets for Saturday, we will credit you the Friday tickets. Thank you for being flexible!

Events to be held on
Friday, January 27, 2017

  • Open Junior 2 Latin
  • Open Youth Latin
  • Open Youth Pre-Champ Ballroom
  • Open Youth Smooth
  • Open Novice Latin
  • Open Pre-Champ Ballroom
  • Open Pre-Champ Smooth
  • Open Amateur Ballroom
  • Open Amateur Rhythm
  • Junior High Syllabus Ballroom
  • Junior High Newcomer Swing
  • High School Syllabus Ballroom
  • High School Syllabus Latin
  • High School Newcomer American
  • Provo High Technique Class events
  • Open Pre-Teen 1 & 2 American (combined)--now on Friday
  • Open Junior 1 & 2 Rhythm (combined)--now on Friday
  • Open Youth Pre-Champ Latin--now on Friday
  • Open Youth Pre-Champ Smooth--now on Friday

Events to be held on
Saturday, January 28, 2017

  • All Formation Team Events
  • Open Pre-Teen 1 & 2 Ballroom
  • Open Pre-Teen 1 & 2 Latin
  • Open Junior 1 & 2 Ballroom
  • Open Junior 1 Latin
  • Open Junior 1 & 2 Smooth
  • Open Youth Ballroom
  • Open Novice Ballroom
  • Open Novice Smooth
  • Open Pre-Champ Latin
  • Open Amateur Latin
  • Open Amateur Smooth
  • Pee-Wee Syllabus Swing
  • Pee-Wee Syllabus Cha cha
  • Elementary Syllabus Ballroom
  • Elementary Syllabus Latin
  • Elementary Newcomer Swing
  • Elementary Syllabus American
  • Junior High Syllabus Latin
  • Junior High Syllabus American
  • High School Newcomer Swing

Parents and Dancers: We will be open for late registration (see list of events available for Late Registratoin here), number pick-up, ticket sales and check-in during the Friday session starting at 11:00 AM.
We encourage you to take advantage of this in order to avoid long lines on Saturday morning.***

***Please be aware that these are approximate times and are subject to change. Please be prepared to dance at least 30 minutes before your scheduled time.***

Friday, Jan 27 Schedule

11:00 AMDoors Open and Check In
12:00 PMSession #1
PHS Ballroom I Class (Samba)Quarter Final
High School Syllabus American (FT/CC)1st Round
Open Youth Pre-Champ Smooth (W/T/FT)1st Round
PHS Ballroom I ClassSemi Final
High School Syllabus American2nd Round
Open Youth Pre-Champ SmoothQuarter Final
Open Junior Rhythm (CC/Sw/B/M)Semi Final
High School Syllabus AmericanQuarter Final
Open Youth Pre-Champ SmoothSemi Final
PHS Ballroom II Class (Paso Doble)Semi Final
High School Syllabus AmericanSemi Final
PHS Ballroom I ClassFinal
PHS Ballroom II ClassFinal
High School Syllabus AmericanFinal
Open Junior RhythmFinal
Open Youth Pre-Champ SmoothFinal
Awards
2:20 PMSession #2
High School Syllabus Latin (S/R)1st Round
Open Youth Pre-Champ Latin (CC/S/R)1st Round
High School Syllabus Latin2nd Round
Open Youth Pre-Champ Latin2nd Round
High School Syllabus LatinQuarter Final
Open Youth Pre-Champ LatinQuarter Final
High School Syllabus LatinSemi Final
Open Youth Pre-Champ LatinSemi Final
Open Pre-Teen American (FT/CC/W/Sw)Final
High School Syllabus LatinFinal
Open Youth Pre-Champ LatinFinal
Awards
4:45 PMSession #3
Open Youth Smooth (4 dance)1st Round
Open Junior 2 Latin (all 5)Quarter Final
Junior High Newcomer Swing1st Round
Open Youth SmoothQuarter Final
Junior High Newcomer SwingQuarter Final
Open Junior 2 LatinSemi Final
Junior High Newcomer SwingSemi Final
Open Youth SmoothSemi Final
Open Junior 2 LatinFinal
Junior High Newcomer SwingFinal
Open Youth SmoothFinal
Awards
6:20 PMDinner Break!
7:00 PMSession #4
Junior High School Syllabus Ballroom (W/QS)1st Round
Open Youth Pre-Champ Ballroom (W/T/QS)1st Round
Junior High School Syllabus Ballroom2nd Round
Open Youth Pre-Champ BallroomQuarter Final
Junior High School Syllabus BallroomQuarter Final
Open Youth Pre-Champ BallroomSemi Final
Junior High School Syllabus BallroomSemi Final
Open Youth Pre-Champ BallroomFinal
Junior High School Syllabus BallroomFinal
Awards
8:30 PMSession #5
High School Syllabus Ballroom (W/QS)1st Round
Open Pre-Champ Ballroom (W/T/QS)Quarter Final
High School Syllabus Ballroom2nd Round
Open Pre-Champ BallroomSemi Final
High School Syllabus BallroomQuarter Final
Open Pre-Champ BallroomFinal
High School Syllabus BallroomSemi Final
Open Pre-Champ Smooth (W/T/FT)Quarter Final
High School Syllabus BallroomFinal
Open Pre-Champ SmoothSemi Final
Open Amateur Ballroom (all 5)Final
Open Pre-Champ SmoothFinal
Awards
10:30 PMSession #6
Open Novice Latin (S/R)1st Round
Open Youth Latin (all 5)Quarter Final
Open Novice LatinQuarter Final
Open Youth LatinSemi Final
Open Novice LatinSemi Final
Open Amateur Rhythm (CC/Sw/B/M)Semi Final
Open Novice LatinFinal
Open Youth LatinFinal
Open Amateur RhythmFinal
Awards
11:45 PMGood Night!

Saturday, Jan 28 Schedule (updated)

7:00 AMDoors Open and Team Check In
8:00 AMSession #1
Junior High Syllabus American (F/CC) First Round
Elementary Syllabus American (F/CC) Quarter Final
High School Newcomer (Swing) First Round
Elementary Syllabus Ballroom (W/QS) Quarter Final
Junior High Syllabus American Second Round
High School Newcomer Quarter Final
Elementary Syllabus Ballroom Semi Final
Junior High Syllabus American Quarter Final
High School Newcomer Semi Final
Elementary Syllabus American Semi Final
Junior High Syllabus American Semi Final
Pee Wee (Swing) Final
Elementary Syllabus Ballroom Final
Pee Wee (Cha cha) Final
High School Newcomer Final
Junior High Syllabus American Final
Elementary Syllabus American Final
Open Junior 1 Latin (5 dance) Final
Awards
10:00 AMSession #2
YOUTH LATIN SHOWDANCE
1. Strictly Ballroom – Silver
2. West Lake High School Varsity
3. Orem High School
4. Provo High School Varsity
5. Creative Arts Academy
6. Davis County Ballroom – Youth Red
7. AISU
8. Timpanogos High School
9. Pleasant Grove High School Varsity
10. Strictly Ballroom - Gold
11. Pleasant Grove High School JV
12. Pure Rhythms
13. West Lake High School JV
PRE-TEEN BALLROOM SHOWDANCE
Davis County Ballroom
JUNIOR BALLROOM SHOWDANCE
1. Extreme Ballroom Junior White
2. West Lake High School - Freshman
Awards
11:15 AMSession #3
YOUTH THEATRE ARTS SHOWDANCE
1. Provo High School Varsity
2. Skyridge High School
PRE-TEEN LATIN SHOWDANCE
1. Davis County Ballroom – PeeWee Team
2. Extreme Ballroom Pre-Teen Blue
JUNIOR LATIN SHOWDANCE
Davis County Ballroom – Junior Competition Blue
Awards
11:40 AMSession #4
PRE-TEEN BALLROOM MEDLEY
1. Extreme Ballroom Pre-Teen Gold
2. Davis County Ballroom – PreTeen Gold
YOUTH LARGE GROUP SHOWDANCE
1. Extreme Ballroom White – Italian Job
2. West Lake High School Varsity
3. Extreme Ballroom White – Lindy
4. Skyridge High School
5. Creative Arts Academy
6. Pleasant Grove Varsity
7. Extreme Ballroom White - Play
Awards
12:25 PMLUNCH
1:00 PMSession #5
JUNIOR LARGE GROUP
1. Island Style Dance Studio
2. Legacy Preparatory Academy
3. Center Stage Dance Studio
4. West Lake High School Freshman
YOUTH SWING SHOWDANCE
1. Strictly Ballroom - Silver
2. Timpanogos High School
3. West Lake High School JV
4. Strictly Ballroom - Gold
5. Provo High School JV
6. Pleasant Grove High School Varsity
7. Provo High School Varsity
Awards
2:00 PMSession #6
PRE-TEEN LATIN MEDLEY
1. Davis County Ballroom – PreTeen Gold
2. Extreme Ballroom Pre-Teen Gold
3. Center Stage Dance Studio
YOUTH BALLROOM SHOWDANCE
1. Pleasant Grove High School JV
2. Strictly Ballroom - Gold
3. Timpanogos High School
4. West Lake High School JV
5. Creative Arts Academy
6. Provo High School JV
7. Pleasant Grove High School Varsity
8. Skyridge High School
9. AISU
10. Provo High School Varsity
JUNIOR SWING SHOWDANCE
1. Dixon Middle School
2. Davis County Ballroom – Junior competition Blue
Awards
3:15 PMSession #7
YOUTH LATIN MEDLEY
1. West Lake High School Varsity
2. BYU Youth B2
3. Provo High School JV
4. Davis County Ballroom – Youth Medley Blue
5. BYU Youth B1
6. West Lake High School JV
7. Davis County Ballroom – Youth Medley Gold
8. Extreme Ballroom Youth – Blue
9. Extreme Ballroom Youth - Gold
JUNIOR BALLROOM MEDLEY
1. Extreme Ballroom Junior – Blue
2. Legacy Preparatory Academy
3. Davis County Ballroom – Junior Medley Gold
4. Island Style Dance Studio
5. Extreme Ballroom Junior – Gold
6. West Lake High School Freshman
YOUTH NOVELTY SHOWDANCE
1. Extreme Ballroom Youth - White – Viva Le Swing
2. Provo High School Varsity Girls
3. AISU
4. Quickstep Dance Studio
5. Timpanogos High School
6. Skyridge High School
7. Provo High School Varsity Boys
JUNIOR NOVELTY SHOWDANCE
Legacy Preparatory Academy
Awards
5:10 PMSession #8
JUNIOR LATIN MEDLEY
1. Extreme Ballroom Junior – Blue
2. Island Style Dance Studio
3. Legacy Preparatory Academy
4. Davis County Ballroom – Junior Medley Gold
5. West Lake High School Freshman
6. Extreme Ballroom Junior - Gold
YOUTH BALLROOM MEDLEY
1. Davis County Ballroom – Youth Medley Gold
2. West Lake High School Varsity
3. Extreme Ballroom Youth – Blue
4. BYU Youth B2
5. BYU Youth B1
6. Extreme Ballroom Youth – Gold
7. Provo High School Varsity
Awards
6:10 PMDINNER
7:00 PMSession #9
Open Junior Smooth (4 dance) Quarter Final
Elementary Newcomer Swing Quarter Final
Elementary Syllabus Latin (S/PD) Quarter Final
Elementary Newcomer Swing Semi Final
Open Junior Smooth Semi Final
Elementary Syllabus Latin Semi Final
Elementary Newcomer Swing Final
Elementary Syllabus Latin Final
Open Junior Smooth Final
Awards
7:50 PMSession #10--EVENING KICK OFF
JACK AND JILL TEAM MATCH
8:20 PMSession #11
Junior High Syllabus Latin (S/R) 1st Round
Open Junior Ballroom (5 dance) Final
Junior High Syllabus Latin Quarter Final
Open Pre-Teen Latin (5 dance) Final
Junior High Syllabus Latin Semi Finalv
Open Amateur Smooth (all 4) Final
Junior High Syllabus Latin Final
Awards
9:30 PMSession #12
Open Pre-Champ Latin (CC/S/R) First Roundv
Open Novice Smooth (W/FT) Quarter Final
Open Pre-Champ Latin Quarter Final
Open Novice Smooth Semi Final
Open Pre-Champ Latin Semi Final
Open Novice Smooth Final
Open Pre-Champ Latin Final
Awards
10:25 PMSession #13
Open Novice Ballroom (W/QS) First Round
Open Youth Ballroom (5 dance) Quarter Final
Open Novice Ballroom Quarter Final
Open Youth Ballroom Semi Final
Open Novice Ballroom Semi Final
Open Amateur Latin (5 dance) Semi Final
Open Novice Ballroom Final
Open Youth Ballroom Final
Open Amateur Latin Final
11:55 PMAwards and good night!